• Depo Dans Cafe Facebook
  • Depo Dans Cafe Twitter
Depodans Cafe İletişim

Bollywood - Hint Dansları

Hint Dansları Nedir ?

Bollywood Dansları Nedir ? 

1.250 milyar nufusu ile çok yönlü yaşam şeklini, inanışları ve farklı dilleri ile  ayrı bir dünya izlenimi veriyor Hindistan insana. Çok zengin bir kütür mirasına sahip Hindistan toprakları her bölgenin ayrı dili, kıyafeti, yemekleri, inanışları ve dansları ile hayatımıza sihirli bir dokunuş yapıyor adeta.

Hindistan kültürünün ayrı düşünülmez en önemli unsurlarından biri ise danstır. Hint dansı Klasik, Folk ve Bollywood olarak üç ayrı dala ayrılır. Klasik danslar Hint dansının balesi gibi değerlendirilebilir  ve genellikle eğitimine çok küçük yaşlarda başlanılır. Her yörenin kendi kültürel gelişimine göre  farklı klasik dans türleri mevcuttur. Klasik dansların çoğu Hindu mitolojisinin hikayelerini anlatır. 8 temel klasik dansın yer aldığı Hint Klasik dansları dini anlatımları ile öne çıkmıştır. Klasik dansların Natya Shastra kurallarına göre düzenlenmiştir ve tüm klasik danslar bu kurallara göre uygulanır.

Folk danslar ise daha çok köy yaşamındaki günlük hayat ritüellerini ve kırsal yaşamı anlatan danslardır. Bunlardan en bilineni Hindistan’ın kuzey bölgesi Punjap Halk dansları Bhangra, Rajastan Bölgesi Garba, Gujarat Bölgesi Dandiya,  Maharashtra bölgesi Lavani ve Kerela bölgesi Thirayattam olarak bilinir.

Bollywood ise, dünya film sektöründe bugün Hollywood ile yarışan ve dünyanın en büyük film sektörünü içinde barındıran, Hint dansını ve filmlerini dünyaya tanıtan Hindistan’ın ekonomik olarak en güçlü sektörlerinden  biridir.

İlk Hint filmlerinde Kathak yada folk danslar sergilenirdi. Sonraları gelişen ve değişen dünyaya ayak uyduran  Bollywood film sektörü kendine has Bollywood dans stilini oluşturmuş yer yer klasik, folk ve modern danslardan etkilenmiş filmin içeriğine uygun ruh hallerini tüm vucudu kullanarak, filmin içinde geçen konuyu filmin ana karakterlerine sanki şarkıyı söylüyormuş gibi lanse edimeye başlanmıştır.

Bollywood dans, daha çok Bollywood film müzikleri için yapılan  dansların genel adıdır. Genellikle çok hareketli, eğlenceli, renkli kostüm ve takıları ile göz dolduran, daha çok kalabalık dans grupları ile yapılan ve izleyeni içine çeken bir  büyüsü vardır. Zengin Hint kültürünün hemen hemen her çeşidini içine alan genellikle festival, düğün, kutlama zaman zaman  da hüzünlü anların sahnelendiği  Bollywood Dansları kendi içindeki uyumu ve dinamikleri koruması adına istikrarlı bir şekilde tüm dünyayı etkisi altına almaya devam ediyor. 

 

*Sabriye Kavuncu ve Irmak Eyinç tarafından aldıkları 4 yıllık bir eğitim sonunda kurulan “DURGA Bollywod Dans Kumpanyası” 20 kişilik gösteri kadrosu ile Türkiye’de baştan sona iki perdeden oluşan Bollywood Show yapan ilk ve tek gruptur.

DURGA ekibi Bollywood dansının yanı sıra Hindistan’ın hemen her yöresine ait folk ve klasik dansları da seyirci ile buluşturmaya devam ediyor. Türkiye’de ilk defa düzenlenen “HOLİFEST’16 ve HOLİFEST’17 İstanbul Festivalinin de tüm dans organizasyonlarını üstlenen ekibimiz Hocapaşa Kültür Merkezi, ZORLU PSM, TRUMP Towers Gösteri Merkezi, TUYAP Turizm Fuarı, Boğaziçi, Koç ve İstanbul Üniversite’lerinin Dans Festivallerinde izleyicisiyle buluşmuş, CNN Türk “Burada Laf Çok”, Show TV “Güldür Güldür Show”, Em TV “Erol Köse ile Herşeyi Konuşalım”, TRT World “Holifest’16 Belgesel” ve TRT World Showcase, STAR TV Mesut Yar Sunar”, Kanal D, ATV, Star TV Ana Haberlerde ve yazılı basında da çeşitli gazetelerde yaptığı çalışmalarıyla yer almıştır.

Devam eden ve önümüzdeki ilk 4 ay içindeki  projelerimiz ise 16 Eylül 2017 İTÜ Geliştirme Vakfı ile sosyal sorumluluk projesi kapsamında “Trident-Trishul Extended” Gösterisi, 23 Eylül 2017 Antalya ”Trident-Trishul Extended” ve 30 Eylül 2017 İzmir  HOLİFEST’17’nin tüm sahne performanslarını da yine DURGA ekibi gerçekleştirecektir. Ekibimiz sahne organizasyonlarının dışında özel organizasyon ve toplantılarda da performas sergilemektedir.

DURGA Bollywood Dans Kumpanyası ekibi olarak sadece  Bolywood Dansı değil aynı zamanda Klasik Hint Dansı konusunda eğitimler alıyor konunun uzmanı eğitmenleri de İstanbul’a getirtiyoruz. Kathak eğitmeninimiz Mahua Shankar’dan Hindistan’da eğitimler alan grubumuz aynı zamanda Kathak Dansçısı ve eğitmeni Koreli Noori Bak ve Bhangra dansçısı ve eğitmeni Lavesh Pritmani’yi de Amerika ve Kore’den  İstanbul’a DURGA için workshoplar vermeye getirtmiştir.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 14.0px 0.0px; text-align: justify; line-height: 21.4px; font: 18.0px 'Times New Roman'; color: #000000; -webkit-text-stroke: #000000; background-color: #ffffff} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 14.0px 0.0px; text-align: justify; line-height: 23.0px; font: 18.0px 'Times New Roman'; color: #000000; -webkit-text-stroke: #000000; background-color: #ffffff} p.p3 {margin: 0.0px 0.0px 14.0px 0.0px; text-align: justify; line-height: 16.0px; font: 18.0px 'Times New Roman'; color: #000000; -webkit-text-stroke: #000000; background-color: #ffffff} p.p4 {margin: 0.0px 0.0px 14.0px 0.0px; text-align: justify; line-height: 19.9px; font: 18.0px 'Times New Roman'; color: #000000; -webkit-text-stroke: #000000; background-color: #ffffff} span.s1 {font-kerning: none}

Ayrıca Hindistan internet haber sitesi www.thequint.com ‘de yayınlanan roportajı ve Hindistan’da gerçekleştirilen flasmob’uyla da konu olan DURGA, Türkiye’de bir Bollywood Dans grubu olarak Hindistan medyasında yer alan ilk ve tek grup olmayı da başarmıştır.