• Depo Dans Cafe Facebook
  • Depo Dans Cafe Twitter
Depodans Cafe İletişim

DUYURULAR

Depo Dans Ataşehir'de Yeni Yunan ve Ege Dansları Dersleri Başlıyor!!!

Eklenme Tarihi : 2 Ekim 2017

Paylaş:

Depo Dans Ataşehir'de Yeni Yunan ve Ege Dansları Dersleri Başlıyor!!!

11 Ekim Çarşamba Saat 19:30-21:00

Eğitmen: Esra Yılmaz

 

Ücret

Sivil:          1 Aylık 170 TL (Nakit) 190 (K.Kartı)

                 2 Aylık 300 TL (Nakit) 330 (K.Kartı)

Öğrenci:     1 Aylık 150 TL (Nakit) 170 (K.Kartı)

                 2 Aylık 270 TL (Nakit) 300 (K.Kartı)

 

Ayrıntılı bilgi için: 0216 576 7000

 

ZEYBEKİKO MÜZİĞİ VE DANSI ÜZERİNE

 

Zeybekiko Anadolu’da, Ege’de doğan ve 1923 yılında yaklaşık iki milyon insanın karşılıklı ve zorunlu olarak göç ettirildiği mübadele (Türk – Yunan Zorunlu Nüfus Değişimi) sözleşmesinin ardından Yunanistan topraklarına taşınan bir zeybek türüdür.

Kendine özgü aksak ritmi ve tavrıyla bugünkü Türkiye topraklarında icra edilen zeybek türlerinden belirgin biçimde ayrılır.

Aslen Türkiye’deki zeybekler gibi bir meydan dansı olarak doğmuştur. Ancak Anadolu topraklarında yerleşik Ortodoks Hıristiyanların ülkemizi terk etmek zorunda kalmalarıyla işler değişmiştir. 1923’te İsviçre’nin Lozan şehrinde TBMM ile Yunanistan hükümeti arasında imzalanan mübadele protokolü gereği Rumların ülkemizden zorunlu olarak ayrılıp Yunanistan’a göç ettirilmelerinin ardından bu insanlar uzun yıllar Yunanistan’da yerli halk tarafından dışlanmış, hor görülmüştür. Pek çoğu Yunanistan’a ana dilleri Türkçe olarak gittiğinden yerli halk tarafından aşağılanmalara ve “Türk dölü”, “Türk piçi” gibi yakıştırmalara maruz kalmışlardır. Dil sorununun yanında Anadolu Rumlarının yerleşik Yunanlardan epeyce farklı kültürleri, zorunlu göç travması ve savaştan sefalet içinde çıkmış bir Yunanistan’a gelmiş olmaları gibi sebeplerle yeni ülkelerine adapte olmaları uzun yıllar almıştır.

Anadolu göçmeni Rumların sefalet, dışlanmışlık, memleketsizlik hisleri Yunanistan topraklarında yer altında filizlenmeye başlayan ve adına “Rebetiko” denen bir kültürü ve müziği doğurmuştur. Anadolu’da meydanlarda oynanan zeybekiko ise bu süreçte evrilmeye başlamıştır.

Özellikle “Rebet” erkeklerin akşamları içkili, bazen esrarlı buluşmaları devletten saklanarak yer altında gerçekleşmekte ve zeybekiko dansı da Anadolu’daki meydanlardan küçük salonların kalabalığında küçücük alanlarda, duman altı ve tek başına oynanmaya başlamıştır.

Zor hayat şartları, Anadolu özlemi, aşk acıları, sarhoşluk, itilmişlik, yalnızlık ve bunların arasına karışan tüm dertler yepyeni ve biraz da külhani yapılı insanları yaratmıştır. Ve bugün dinlemekten ve seyretmekten çok hoşlandığımız Zeybekiko böyle doğmuştur.

Zeybekiko yukarıda saydığımız sebeplerle dertli bir danstır. Kafası dumanlı, belki aşık, belki fakir, belki yalnız ama muhakkak dertli bir insanın kendi başına, aksak ritme kendini uydurarak dertlerini ifade ettiği doğaçlama bir danstır. Ama doğaçlama olması kolay olması anlamına gelmez.

Doğaçlama zeybekiko dansı yapabilmek için ritim yapısına ve belli temel figürlere hakimiyet gerekir.

Zeybekiko yapmak kolay değildir. Neden değildir sorusunun cevabını ise ancak zeybekiko dersinde, konusuna hakim bir insandan öğrenebilirsiniz.

Kendine özgü aksak ritmi hem dinlemeyi, hem dans etmeyi hem de dans edeni izlemeyi müthiş keyifli kılar.

 

SİRTAKİ MÜZİĞİ VE DANSI ÜZERİNE

 

Sirtaki, 1960 yılında çekilen ve baş rolünde ünlü oyuncu Antony Quinn’in bulunduğu “Zorba” filmiyle dünyaya ünü yayılmış bir danstır. Aslında o yıla kadar “sirtaki” isimli bir dans yoktur. Dansın adı Hasapiko’dur. Bugün Yunanistan’da sirtaki yapmak isterseniz müzik yapan kişilerden “hasapiko” parçası istemelisiniz.

Bizans İmparatorluğu döneminde Fener ve Balat’ta yaşayanların büyük baş hayvan kestikten sonra şükür amacıyla hayvanın etrafında bir daire oluşturup birbirlerine bağlanarak dönmeye başlaması ve hayvanı kesen kasaba ithafen bu yaptıkları figürlere “kasapiko”, “hasapiko” ismini vermeleriyle bugün ünü dünyaya yayılmış hasapiko dansının temelleri atılmıştır.

Yani bugün ülkemizde “sirtaki” adıyla oynanan bu dans aslında “geleneksel bir Yunan” dansı tanımlamasına uymaz. Sirtaki (hasapiko) İstanbul kökenli bir danstır. Düzenli bir ritmi vardır. Kadın erkek birlikte dans edebilir, partner şartı yoktur. En az iki kişiyle icra edilir.İlk doğduğu yıllardan bu yana çeşitli yorumlarla zenginleştirilmiştir. Politiko Hasapiko (İstanbul Hasapikosu), Hasapiko (Yunanistan’da daha yaygınlıkla oynanan ve biraz daha yorumlanmış hali) gibi türlerinin yanında modern öğreticilerin kendi yorumlarını katarak ürettikleri pek çok koreografi mevcuttur. İlk seviye sirtaki (hasapiko) daha basit, hemen herkesin rahatlıkla uygulayabileceği figürlere sahipken sonrasında yorum farklarının da etkisiyle isteyenler için oldukça performans gerektiren figürlerle zenginleştirilmiştir.

Biraz külhani tavırlı, dik duruşlu, kolların birbirine gergin şekilde bağlandığı ve icra edenlerin kendilerine güvenlerini yansıttıkları bir danstır.

Bahsettiğimiz Zorba filmindeki meşhur sahnedeki müzik, filme adını vermiş olan Mikis Theodorakis’in ünlü bestesi Zorba’dır. Bu eserin içinde sadece hasapiko ritmi yoktur. Eserin son bölümünde müzik Hasaposerviko adı verilen başka bir ritme döner. Hasaposerviko bizdeki kasap havası figürlerine uyabilecek bir ritme sahiptir ve sirtakiden farklı bir danstır. Hızı gereği daha seri figürler gerektirir.

DİĞER DUYURULAR

7 Aralık 2018 AŞKIN ADIMLARA DÖKÜLMÜŞ HALİ... AŞKIN ADIMLARA DÖKÜLMÜŞ HALİ...
ADIMLARLA HAYATI HİSSET! AŞKI, TUTKUYU, NEŞEYİ, HÜZNÜ İFADE ET! ...
4 Aralık 2018 Depo Dans Cihangir’ de Sosyal Latin Dersleri Başlıyor! Depo Dans Cihangir’ de Sosyal Latin Dersleri Başlıyor!
Müzikle Adım Adım... ...
30 Kasım 2018 SALSA BATTLE SALSA BATTLE
2 ARALIK 2018 PAZAR 19:00 ...
29 Kasım 2018  SON ODALAR SON ODALAR
iLETİŞİM: 0212 249 75 28 ...
29 Kasım 2018 Depo Dans Bakırköy`de Yepyeni Oryantal Dersleri Başlıyor! Depo Dans Bakırköy`de Yepyeni Oryantal Dersleri Başlıyor!
Depo Dans Bakırköy'de Yepyeni Oryantal Dersleri Başlıyor! ...
29 Kasım 2018      En Doğru Adres.... En Doğru Adres....
BACHATA STARS TÜRKİYE ŞAMPİYONU IŞIL ÖZBEK İLE ...
28 Kasım 2018 Hafta Ortası Çifte Soluk.. Hafta Ortası Çifte Soluk..
Bir Değil İki Dans Gecesi.. ...
28 Kasım 2018 Her Müzikte Anlat Kendini Her Müzikte Anlat Kendini
2 Aralık Pazar ...
27 Kasım 2018 Depo Dans Renkli Pazar Dönemi Başlıyor!!! Depo Dans Renkli Pazar Dönemi Başlıyor!!!
Takipte Kalın …. ...
27 Kasım 2018  DEPO'DA   STRETCHİNG DEPO'DA STRETCHİNG
Vücudunuzla Tanışın.... ...